Blog

Každý týždeň píšem blog v Denníku N. Aj takýmto spôsobom zostávam v spojení s mojimi podporovateľmi. 


15

12. decembra 2021 22:04 

V mojich doterajších blogoch som sa zameriavala na mnohé pozitíva života a štúdia vo Veľkej Británii. Avšak život v Oxforde má aj svoje úskalia. Na Slovensku sa sťažujeme na rozbité cesty či málo kvalitné potraviny, no a v Oxforde sa ľudia sťažujú... na poštu. 


14.

5. decembra 2021 18:18 

V piatok sa mi skončil prvý trimester a teraz mám 40 dní na to, aby som sa pripravila na skúšky. Veľa z vás je asi zvedavých na to, ako hodnotím uplynulých 9 týždňov. Odporúčala by som štúdium v Oxforde? Zodpovedá kvalita výučby cene 48 000 eur ročne? 


13.

29. novembra 2021 1:17 

Doteraz som v mojich blogoch rozprávala hlavne o tom, ako prebieha môj život v Oxforde. Vykreslila som môj typický deň. Naznačila som priebeh prednášok, tutoriálov a písania esejí. Ako si ale niektorí pozorní čitatelia všimli, nespomínala som to najdôležitejšie. Nezameriavala som sa veľmi na to, čo som sa zatiaľ naučila. Nie je to preto, že by prednášky bolo nudné. Práve naopak. Témy, ktoré preberáme sú neuveriteľne pútavé. Veľmi rada by som sa s vami podelila o to, čo som zistila o mozgu, génoch a bunkách. Ide ale o pomerne zložité koncepty. Preto som si doteraz netrúfala pustiť sa do nich v blogu. Dnes by som vám ale chcela predostrieť takú malú ochutnávku oxfordského učiva. Pokúsim sa ozrejmiť, spôsob akým ľudia vnímajú farby. To, čo o tejto téme viem, je výsledkom asi troch prednášok, a pár učebníc a vedeckých článkov.


12.

22. novembra 2021 1:58 

V Oxforde sa práve začali Vianočné trhy. Už tak preplnené ulice teraz praskajú vo švíkoch pod náporom turistov, ktorí spájajú prehliadku slávneho univerzitného mesta s nakupovaním darčekov. Veď čo by to bolo za návštevu Oxfordu bez kúpy trička, bundy, šiltovky alebo aspoň tašky s univerzitným logom? Čo turisti ale nevedia je, že my študenti oblečenie s logom Oxfordu nenosíme. Namiesto toho preferujeme logá našich kolégií.


11.

14. novembra 2021 19:11 

V Oxforde vôbec nemáme ústne skúšky. Teda, minimálne v mojom programe sme hodnotení na základe toho, čo napíšeme do eseje. Esejí máme naplánovaných pomerne veľa - jednu až tri každý týždeň. Niekedy mám pocit, že nerobím nič iné, iba dávam dokopy detailné osnovy, ktoré potom štylizujem do súvislého textu. Avšak akokoľvek náročné tvorenie esejí je, môže to byť zábava, keď ma človek správny prístup. V dnešnom blogu opíšem ako pri písaní zvyčajne esejí postupujem ja.


1o.

8. novembra 2021 1:09 

Oxford je ideálne študentské mesto. Na pomerne malej ploche tu vedľa seba stoja desiatky majestátnych historických budov, bohatých knižníc, unikátnych múzeí a útulných kaviarničiek. Len na skok od centra sa nachádza rieka, športové centrum a rozľahlé parky a záhrady. Možností na učenie sa a zmysluplné trávenie voľného času je tu neúrekom. A to ani nespomínam nočný život. Nič z tohto ale nie je dôvod, prečo som sa rozhodla študovať v Oxforde. Oxfordská univerzita ma neoslovila ani svojou históriou, ani množstvom slávnych absolventov ale tutoriálovým spôsobom výučby. 


9.

31. októbra 2021 21:12 

"Ako sa ti zatiaľ darí s učením?" pýtala sa ma minulý týždeň moja univerzitná "mama".
"Skvele," povedala som jej, "ale potrebovala by som aby mal deň viac ako 24 hodín. Toľko veľa vecí by som chcela robiť, ale nemám čas."
Splnilo sa mi prianie - dnešok má 25 hodín. Mám teda bonusových šesťdesiat minút, ktoré môžem stráviť písaním o.... čase. Budem opisovať, ako prebieha jeden deň môjho života v Oxforde. Napríklad tento štvrtok.


8.

24. októbra 2021 21:42 

V Oxforde som zatiaľ absolvovala presne 24 prednášok v piatich rôznych učebniach so 16 rôznymi lektormi. Prednášky sú pomerne intenzívne. Medicínske centrum výučby teda každý deň opúšťam s mysľou preplnenou novými vedomosťami, postrehmi a dojmami. Nedá mi nepodeliť sa o zopár z nich. 


7.

16. októbra 2021 19:50 

Centrum Oxfordu sa dnes hemžilo prvákmi v sub fuscoch (predpísané študentské oblečenie). V rukách držali typické štvorhranné klobúky a cez plecia mali prehodené akademické róby. Aj ja som bola medzi nimi. Spoločne sme očakávali oficiálny začiatok nášho štúdia - imatrikulačnú ceremóniu.


6.

9. októbra 2021 15:59 

Som v Oxforde už týždeň, ale zdá sa mi, akoby som zo Slovenska odišla len včera. Som taká zaneprázdnená, že ani nestíham vnímať čas. Dnes mám konečne chvíľku na zhrnutie mojich zážitkov a dojmov. Je ich tak veľa, že neviem, kde začať. 


5.

2. októbra 2021 21:33 

Včera ráno o pol jedenástej som sa konečne dočkala toho, na čo som sa usilovne chystala už viac ako 2 roky. Opustila som domov a vyrazila som za štúdium biomedicíny do Oxfordu. Krajší deň na rozlúčku so Slovenskom som si nemohla vybrať. Slnko nám krásne žiarilo na cestu a osvecujúc červené, žlté a zelené listy stromov, ktoré sme míňali. Kedykoľvek sa teraz v spomienkach vraciam k Slovensku, vždy sa mi pred očami vynorí obraz pokojnej jesennej krajiny zaliatej slnkom. 


4.

20. augusta 2021 20:58 

Prázdniny sa pomaly končia a dátum môjho odletu do Anglicka sa približuje. Ak pôjde všetko podľa plánu, tak sa o 42 dni približne o takomto čase dotknú moje nohy prvý raz britskej pôdy. Dovtedy ma ešte čaká množstvo príprav. Väčšinu zložitých papierovačiek už mám ale našťastie za sebou. Najmä vybavovanie víz mi dalo dosť zabrať. 


3.

26. apríla 2021 15:37 

Pred asi dvoma mesiacmi som tu, na Denníku N, napísala môj prvý blog. Zachytila som v ňom obrovskú radosť, ktorú som prežívala, keď ma prijali do programu biomedicíny na Oxforde. Spomenula som ale aj moje obavy z toho, ako štúdium zafinancujem. V tom čase som nemala ani tušenie, ako rýchlo a ochotne Slováci na môj príbeh zareagujú a pomôžu mi.


2.

1. marca 2021 21:54 

My ľudia sme nesmierne rozmanití. Je nás viac ako 7 miliárd a predsa je každý z nás unikátny. Líšime sa výškou, tónom pleti, farbou hlasu, či rýchlosťou postrehu... Čo ale spôsobuje tieto rozdiely? Životný štýl? Predpoklady zdedené od rodičov? Prostredie v ktorom žijeme? Alebo snáď všetko dokopy? Na otázku "Prečo sme to , čo sme?" hľadá ľudstvo odpovede už od dávna...


1.

18. februára 2021 15:56 

Pohľad do pocitov človeka, ktorého práve prijali na Oxford. 


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky