"Aby som mohla pomáhať iným, potrebujem najprv pomoc sama."

Koľko stojí Oxford?

Ako plánujem svoje štúdium zaplatiť?

*Študenti Oxfordu nemôžu pracovať počas školského roka. **O toto štipendium si dáva žiadosť veľmi veľa ľudí, a teda je veľmi neisté, či ho získam.
*Študenti Oxfordu nemôžu pracovať počas školského roka. **O toto štipendium si dáva žiadosť veľmi veľa ľudí, a teda je veľmi neisté, či ho získam.

Koľko financií teda ešte potrebujem?

Keďže na Palgrave Brown štipendium z Oxfordu sa nemôžem spoliehať, potrebujem teraz £33,990 (40 200 €), aby som mohla zaplatiť za svoj prvý rok štúdia. Oxfordu potrebujem zdokumentovať, že tieto peniaze mám, približne do konca mája. 

7. apríla sa mi podarilo nazbierať všetky financie potrebné na prvý rok štúdia!! Veľmi ďakujem všetkým, ktorí mi pomohli. 

Teraz pokračujem v zbieraní na môj druhý, tretí a štvtrý rok v Oxforde.

Ako možete podporiť môj sen?

  1. Ak ste zo Slovenska, prispejte na môj PayPal účet alebo transparentný účet: SK96 0900 0000 0051 7710 8562 
  2. Môžete prispieť aj ak nie ste zo Slovenska, a to cez môj GoFundMe fundraiser.                      
  3. Zdieľajte môj príspevok na Facebookuna LinkedINe alebo na iných sociálnych sieťach.
  4. Upozornite na mňa svojich známych.

Veľmi ďakujem za vašu podporu. Veľa to pre mňa znamená.

Aké sú moje ďalšie možnosti financovania?

Na Slovensku

Na Slovensku nemáme oficiálny štátny program zameraný na podporu študentov, ktorí chcú študovať vedu na uznávaných zahraničných univerzitách.* 

Písala som na Ministerstvo školstva aj na Ministerstvo financií, kontaktovala som Britskú ambasádu a všetkých slovenských Europoslancov. Takisto som sa ozvala aj British Councilu. Všetci tí, ktorí mi odpísali, boli veľmi ochotní a povzbudiví, obzvlášť Europoslanec Michal Wiezik, ktorý sa rozhodol podporiť ma z vlastných zdrojov.  Nikto mi ale nevedel povedať o žiadnom vládnom grante, o ktorý by som sa mohla ako študentka prijatá do Oxfordu hlásiť. 

Plánujem si podať žiadosť o jednorazové granty dvoch súkromných spoločností -  Tatrabanky (5000 EUR) a Slovnaftu (5000 EUR). Taktiež si požiadam o pôžičku z Fondu na podporu vzdelávania (4000 EUR ročne). Z týchto zdrojov budem schopná zafinancovať približne polroka štúdia v Oxforde. 

* Štipendium Martina Filka - jediné slovenské štipendium o ktorom viem- podporuje iba študentov ekonómie či iných odborov, s ktorými sa dá zamestnať v štátnej správe. 

V Británii

Palgrave Brown štipendium je jediné štipendium, ktoré Oxford ponúka pre študentov zo strednej Európy. Toto štipendium je veľmi štedré, ale bohužiaľ pokrýva iba životné náklady £12 533 (14 496 €). Okrem toho, o toto štipendium sa hlási veľmi veľa ľudí. 

UPDATE: Štipendium som bohužiaľ nedostala, a tak sa budem musieť spoľahnúť na podporu zo Slovenska. 

Prečo je štúdium na Oxforde také drahé?

Britská vláda v Júni 2020 oznámila, že kvôli BREXITU bude od školského roka 2021/22 školné pre nových Európskych študentov radikálne vyššie. Okrem toho, Britská vláda už nebude poskytovať Európanom študentské pôžičky.