Niečo o mne...


Volám sa: Paulína Vicenová

Narodila som sa v: Partizánske

Študujem program: Biomedicína v Oxfordskej Univerzite

Moja cesta za začala v: Základná škola Veľké Bielice 

Krásu organickej chémie som mohla spoznať v: Gymnázium Partizánske

Nerozlučnosť chémie,  fyziky a biológie som pochopila v:  IB Diploma Program Gymnázia Jura Hronca

Ďakujem všetkým učiteľom z Partizánskeho aj z Bratislavy, ktorí ma sprevádzali na mojej ceste na Oxford. Veľmi si vážim Vašu prácu!

Ďakujem aj mojim spolužiakom, lebo pri mne vždy stáli  : ).



Kto som?

Som 20-ročná Slovenka študujúca bakalársky program Biomedicínske vedy v Oxfordskej Univerzite. Prvý ročník som ukončila s vynikajúcimi výsledkami. Univerzita mi preto udelila štipendium a prestížnu pozíciu Scholar.

Viac o mojich záverečných výsledkoch píšem tu.

Vážím si každý moment, ktorú môžem v Oxforde stráviť, lebo viem, že moje štúdium vôbec nie je samozrejmosťou. Nebyť štedrých slovákov, ktorí sa mi vyzbierali na školné pre prvý ročník, do Oxfordu by som nikdy nemohla nastúpiť. 

Z mojej minuloročnej zbierky mi zostali financie aj na školné v druhom ročníku. Štúdium ale nebudem môcť ukončiť bez financií na tretí a štvrtý ročník. Budem preto veľmi vďačná všetkým, ktorí sa rozhodnú podporiť moju zbierku. 

Viac o tom, koľko peňazí potrebujem sa dočítate tu. 

Môj transparentný účet nájdete tu.

Prečítajte si o mne aj v Hospodárskych novinách a v Tempe alebo si pozrite môj rozhovor so Zuzanou Kovačič Hanzelovou.

Čo zahŕňa štúdium biomedicíny?

O biomedicíne sa právom hovorí, že je to jeden z najťažších Oxfordských programov. Aby sme boli dobre pripravení na prácu vo výskume, musíme o procesoch v ľudskom tele vedieť viac ako budúci doktori. Aj preto zdieľame prednášky nielen s medikmi, ale aj so študentami biochémie. Okrem farmakológie, fyziológie, či genetiky sa v programe biomedicíny učíme napríklad aj o neurovede. Práve preto máme tretinu našich prednášok so psychológmi. To, že sa zo všetkých týchto oblastí naučíme čo najviac zabezpečujú takzvané tutoriály, ktorými je Oxford slávny. Pošas tutoriálu sa jeden alebo dvaja študenti stretnú s odborníkom na svoj predmet a majú možnosť pýtať sa ho otázky. Ako prípravu na každý tutoriál vždy píšeme 1000 až 2000 slovnú esej na vopred stanovenú tému, aby tútor vedel posúdiť, čo si ešte potrebujeme dobrať.

Mňa ale náročnosť štúdia neodrádza. Práve naopak, teším sa z každej novej informácie a zručnosti, ktoré môžem v Oxforde získať. Mojou motiváciou je túžba dobre sa pripraviť na moju vysnívanú prácu. Po skončení Oxfordu sa chcem zapojiť do výskumu liekov a pomôcť tak chorým pacientom z celého sveta.

Výskumné záujmy a plány do budúcnosti

Špeciálne sa zaujímam o epigenetickú* terapiu. Ide o nový druh liečby, ktorá má potenciál pomocť pacientom trpiacim ťažkými ochoreniami, ako sú napríklad rakovina či cukrovka, ale aj demencia. Oxford vedie v tejto oblasti rozsiahly výskum. Ak by som sa dostala na Oxford, mala by som príležitosť stretnúť sa s mnohými inšpiratívnymi vedcami a prípadne s nimi aj spolupracovať. Po skončení svojho štúdia by som tak mohla pracovať vo farmaceutickom výskume a pomáhať chorým pacientom z celého sveta. Prečítajte si viac o mojich vedeckých záujmoch v mojom blogu v Denníku N. 

*Epigenetika je pomerne nová vedná disciplína, ktorá skúma, ako vonkajšie faktory (znečistenie, strava) či vnútorné vplyvy (stresové hormóny) ovplyvňujú spôsob, akým bunky narábajú s molekulou DNA. Molekula DNA by sa dala prirovnať ku knihe receptov, na základe ktorej bunky vytvárajú dôležité proteíny (napríklad hormóny, či enzýmy). Niektoré chemikálie môžu spôsobiť, že tieto geneticky dané "recepty" sa nedajú čítať alebo, naopak, že ich bunka číta až príliš často. Toto môže mať za následok chorobu. Epigenetické zmeny sú napríklad jedným zo spôsobov vniku rakoviny. Po ukončení svojho štúdia na Oxforde by som sa chcela venovať vývoju liečiv, ktoré by vracali epigenetický profil buniek späť do "normy."

Dobrovoľnícke skúsenosti

Ľuďom okolo mňa rada pomáham už od malička. Práve preto som:

  1. dobrovoľníčkou v Mareene - Mareena je organizácia, ktorej záleži na integrácií cudzincov do Slovenskej spoločnosti. Viac o mojom dobrovoľníctve sa môžete dozvedieť v tomto odporúčaní; 
  2. sa viac krát zapojila ako dobrovoľníčka do organizácie celoslovenských detských táborov;
  3. bola dobrovoľníčkou na týždňovej kresťanskej konferencii pre pracovníkov s deťmi v Maďarsku;
  4. sa prihlásila ako dobrovoľníčka do Izraela (kam som nemohla ísť kvôli pandémii, ale ešte dúfam, že tam pôjdem);
  5. sa zúčastnila zbierok počas Dňa nezábudiek organizovanými Ligou za duševné zdravie.

Skúsenosti spojené s vedou

Som prirodzene veľmi zvedavá a vždy sa rada naučím niečo nové. Preto som:

  1. bola stážistkou v Ústave Molekulárnej Biomedicíny na Univerzite Komenského, kde som sa zúčastnila výskumu plazma-aktivovanej vody a nových možností liečby syndrómu citlivého čreva. Viac si môžete prečítať tu
  2. dva mesiace brigádovala v chemickom laboratóriu, kde som robila skúšky anorganických materiálov;
  3. sa zúčastňovala rôznych olympiád a súťaží. Napríklad v školskom roku 2017/2018 som sa umiestnila na druhom mieste krajského kola Matematickej olympiády.  V školskom roku 2020/2021 sa mi zase podarilo vyhrať bronzovú medailu v medzinárodnej biologickej olympiáde.Okrem toho mám ale ocenenia aj z Anglickej, Chemickej, Biologickej a Slovenskej olympiády, či z PIKOMATu.

Hobby

Rovnováha medzi oddychom a prácou je pre mňa dôležitá. Ako sa môžete presvedčiť v galérii na Google Drive, vo svojom voľnom čase rada:

  1. pečiem;
  2. lyžujem;
  3. vyšívam;
  4. píšem;
  5. čítam knihy;
  6. skladám puzzle.

Medzi moje obľubené knihy patria:

  1. Kým nemáme tvár  od C.S. Lewisa;
  2. Zvrátená veda od Bena Goldacera;
  3. Myseľ ako liek od Jo Marchantovej;
  4. Veda z časopisu týždeň od Martina Mojžiša;
  5. Vojna a mier od L. N. Tolsteho;
  6. Knihy o pozorovaní prírody od môjho starého otca Ivana Kňazeho .

Tieto podcasty odporúčam: 

(Všetky podcasty sú v angličtine a dajú sa vyhľadať cez Google podcasts.)

  1. Naked scientists - highlights of recent research;
  2. Naked genetics - important genetic news;
  3. Genetics unzipped - podcast made by The Genetic Society;
  4. Nature podcast - presents the latest Nature articles;
  5. Science Friday - discussions about new research;
  6. Science vs. - podcast with a scientific approach to controversial topics;
  7. Oxford sparks - Oxford academics answer intriguing questions;
  8. Happiness lab - learn more about the science of being happy.


Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky